Kardeş Bitkiler Prensibi

Sentetik gübre ve kimyasal pestisit kullanmadığımız bostanımızda doğanın yol göstericiliğini benimseyerek bitki kardeşliği esasını uyguluyoruz. Bitkilerin birbirine yarayan özelliklerini kullanmayi ve birbirine zarar vermelerini önlemeyi amaçlayan “kardeş bitkiler prensibi”, uyumlu ve (gölge oluşturma, toprağa besin maddesi sağlama, zararlıları kaçırma, yararlı böcekleri çekme vs. özelikleriyle) birbirine yarar sağlayan bitkilerin birbirinin yakınına, uyumsuz bitkilerin ise birbirinden uzağa ekilmesi temeline dayaniyor.
Ekolojik tarım için etkili bir yöntem olan bu sistemde en önemli olgulardan biri toprağın hep örtülü kalmasıdır. Bu sayede nem kaybı azaltıldığı gibi yabancı otların büyümesi de engellenir.
Bostanımızdaki uygulamalarımızdan kardeş bitkiler prensibine verebileceğimiz belki de en güzel örnek, üç kiz kardesin mısır, kabak ve fasulyenin birlikteliği. Bu kardeşlikte, mısır fasulyenin tırmanmasi için ‘sırık’ görevi görüyor. Fasulye toprağa azot bağlayarak diğer ikisine ‘besin’ sağlıyor. Kabak, geniş yapraklarıyla, her ikisinin de köklerine
sagladığı gölge ile doğal ‘malçlama’ yapıyor; hem yabanci otların gelişmesini engelliyor, hem de toprağın nemini kaybetmesini önlüyor. Ayrica, dikenli yapraklarıyla, diğer iki kardeşten düşman yırtıcıları uzak tutuyor.