Piramit Bahçe

Terasta Tarım alanımızın girişinde, birbirinden farklı aromatik ve yenilebilir bitki çeşitleriyle ziyaretçileri karşılayan piramit bahçemiz, teras bostanımızda yapmak istediklerimizin bir özeti gibi. Geri dönüştürülmüş malzemelerle yapılmış, aynı alanda farklı tür bitkileri bünyesinde barındıran ve suyun en verimli şekilde kullanılmasına olanak sağlayan yapısıyla, permakültür anlayışının en güzel örneklerinden biri olarak bahçemizde yer alıyor.

Piramit Bahçe, doğadaki dinamiklerden faydalanarak, farklı su, güneş ve besin gereksinimlerine sahip bitki türlerinin küçük bir alanda beraber yetiştirilmesini mümkün kılar. Piramidin tepesi sürekli güneş alır, alt kısımlarda ise toprak daha nemli olur. Böylece bol güneş isteyen, gölge seven ya da daha fazla suya ihtiyaç duyan bitkiler aynı yerde kardeşçe yaşayabilir.

Bu yapı için, düz, güneşli, kolay erişilebilir ve tercihen mutfağa yakın bir alan seçilmesi tavsiye edilir. Piramit bahçenin duvarları ahşap, tuğla, taş, kütük gibi elde bulunan birçok farklı malzeme ile inşa edilebilir; ana ihtiyaçlar yaratıcılık, heves ve biraz kol gücü… Tabii kaliteli toprak da çok önemli; toprağı iyileştirmek terastaki permakültür çalışmalarımızın ana hedeflerinden biri.

Piramit bahçe için uygun bitki türlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Bol güneş alan kuru toprak: Sarımsak, biber, kekik, boldo, biberiye, adaçayı, frenk soğanı
  • Orta gölgeli ve nispeten nemli toprak: Kekik, sarı papatya, pelin otu, fesleğen
  • Orta gölgeli ve nemli toprak: Zencefil, kişniş, melisa, nane