TR

MAC Akmerkez Figen Y. Uğur’dan egzersizi alışkanlık haline getirmek için öneriler!

EGZERSİZİ NASIL ALIŞKANLIK HALİNE GETİREBİLİRSİN?

Düzenli egzersiz alışkanlığı kazanmak bu önerilerle sandığından çok daha kolay bir hale gelecek!

Yeni bir egzersiz rutinine başlamak kolay olabilir, ancak günler, haftalar geçtikçe motivasyonunun düştüğünü deneyimliyor olabilirsin. Bu nedenle alışkanlıklar; düzenli bir egzersiz rutini oluşturmada, gelişimi görmede ve fitness hedeflerine ulaşmada çok önemlidir.

 

Hedef Belirle

Hedefinin ne olduğu fark etmez. Daha güçlü olmak, fitness’ta daha iyi olmak ya da kilo vermek istiyor olabilirsin. Net bir amacının ve hedefinin olması sana antrenmanların sırasında rehberlik edecektir. Kendine seni mutlu ve iyi hissettirecek hedefler belirlemen iyi olacaktır.

 

Antrenman Şarkı Listesi Hazırla

Araştırmalara göre, müzik dinleyerek egzersiz yapmak seni hızlandırmaya yardımcı olur. Salona gitmeden önce bir müzik listesi oluşturman, içine en sevdiğin veya seni en çok motive edecek parçaları koyman ve o listeyi sadece spor yaparken dinlemen iyi olacaktır.

 

Önceden Plan Yap

Spor çantanı bir gece önceden hazırlamak bile spor salonuna gitmemi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Seni zorlayan, bahane yaratmanı sağlayan etkenlerin bir listesini hazırla ve bunları ortadan kaldırmak için neler yapabileceğine bir bak. Kendine yeni spor kıyafetleri alman bile onu giyeceğin günü iple çekmeni sağlayacaktır.

Ayrıca, haftanın hangi gününde antrenman yapacağını bilebilmen için bir egzersiz planına sahip olmak, haftanı ve egzersiz alışkanlıklarını yapılandırmana yardımcı olabilir.

Bir günlüğün veya takvimin varsa, antrenmanlarını önceden planlamak ve buraya eklemek, sadece motivasyonuna bağlı kalmak yerine antrenmanlarını ihtiyaçlarına uyacak şekilde planlamana da yardımcı olabilir.

Örneğin, Pazartesi- bacak günü, Salı- üst vücut, Çarşamba dinlenme gibi planlayabilirsin. Bu şekilde planlama yaparak antrenman yapacağın günleri bilir ve önden organize edebilirsin, böylece bahanelere yer kalmaz. Bu planı bir adım ileriye taşımak istersen de gün gün tüm antrenman programını A’dan Z’ye kadar detaylıca hazırlayabilirsin.

 

Sevdiğin Şeyleri Dahil Et

Egzersiz yapmak eğlenceli olabilir – her zaman yoğun, zorlayıcı veya sıkıcı olmak zorunda değildir! Yapmaktan zevk aldığın şeyleri dahil ederek, spor rutinine bağlı kalmak ve bunu bir alışkanlık haline getirmek çok daha kolay olacaktır. Örneğin, cycling dersinden ve deadliftlerden hoşlanıyorsan, neden haftada bir veya birkaç kez bir bisiklet dersine girmiyorsun veya her hafta ağırlık antrenmanlarından birine deadlift hareketini eklemiyorsun? Bu şekilde bunları yapacağın günü dört gözle bekliyor olursun!

 

Gelişimini Takip Et

Spor salonuna gittiğinde her defasında aynı şeyleri tekrar ediyorsan, bir noktada motivasyonunun düşmesi veya sıkılman çok olası bir durum. İşte o zaman, ilerlemeni, gelişimini fark etmek ve egzersiz alışkanlıklarını sürdürmene gerçekten yardımcı olabilir. Spor salonundaki çabanın sana güzel sonuçlarla döndüğünü, gücünün ve enerji seviyenin arttığını, ruh halinin daha iyi olduğunu gördüğünde ve kendini daha zinde hissettiğini fark ettiğinde bu işe daha çok bağlanacaksın. Düzenli sporun üzerinde yarattığı olumlu etkileri gördükçe o zaman neden çaba göstermeye devam etmek istediğini anlaman çok daha kolay olacaktır.