EN

İstanbul’un buluşma noktası

 

İstanbul’un merkezi Etiler’de 1993 yılında açılan Akmerkez, bünyesinde yer alan seçkin marka ve mağazaları, alışveriş noktaları, eğlence ve yeme-içme alanlarıyla, keyifli deneyimin adresi ve kentin en gözde buluşma noktası olmayı sürdürmektedir... Misafirlerin konforu için özenle düşünülmüş detaylarla birçok ilke ev sahipliği yaparak, seçkin çatısı altında iş, sanat, kültür ve eğlence çevrelerini bir araya getirmektedir. Dördü alışveriş merkezi, dördü garaj olmak üzere 8 kata yayılan Akmerkez, birbirine bağlı 3 atrium, 14 ve 17 katlı 2 ofis bloğu, 23 katlı rezidansı ve yaklaşık 150 mağazasıyla hizmet vermektedir. İstanbul’un kalbinde konumlanan Akmerkez, önünde bulunan otobüs durakları ve Metro durağına yürüme mesafesindeki konumu sayesinde tüm ziyaretçilerine ulaşım kolaylığı sunmaktadır. “Akmerkez” fikri, her biri kendi alanında getirdiği yeniliklerle farklı sektörlere öncülük eden Akkök, Tekfen ve İstikbal gruplarının aynı amaç etrafında birleşmesiyle doğmuştur. 2014 yılında Akmerkez’in yatırım ortakları arasına Klepierre Grubu da dahil olmuştur.

Hedef, hem İstanbulluların “alışveriş merkezi” kavramını kökünden değiştirerek onlara birçok imkânı bir arada sağlayacak hem de iş dünyasının seçkin üyelerine her yönüyle nitelikli bir yaşam alanı sunacak bir yapı yaratmaktı. Böylece grupların ortak girişimiyle Akmerkez, 18 Aralık 1993 tarihinde İstanbul’un en işlek semtlerinden biri olan Etiler’de hizmete açılmıştır.

Akmerkez Alışveriş Merkezi’nin kurucularının ileriye dönük stratejileri sayesinde elde ettikleri başarı, daha kurulduğu ilk yıllarda saygın kurumlar tarafından takdir edilmiştir: 1995 yılında, Uluslararası Alışveriş Konseyi (ICSC) tarafından Avrupa’nın, bundan bir yıl sonra ise Dünyanın En İyi Alışveriş Merkezi seçildi ve bu dalda verilen en büyük ödül olan “ICSC International Design and Development” ödülünün de sahibi olmuştur. Dünyada bu iki ödülü birden alan ilk alışveriş merkezi olması, Akmerkez’i gerek inşaat ve tasarım kalitesi gerekse seçkin beğenilere hitap eden mağazaları ile diğer alışveriş merkezleri için örnek bir model haline getirmiştir.

Çağdaş tasarım ve üstün hizmet anlayışı…

Akmerkez, rezidans ve ofis fonksiyonlarını alışveriş merkezi ile birleştirerek ziyaretçilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Şehrin merkezindeki konumu, inşaat ve tasarım kalitesi, 180 bin metrekarelik üçgen alan üzerinde yer alan dev kompleksi ile kurulduğu günden bu yana şehir yaşamına zenginlik katmaktadır. Bina otomasyonu, iklimlendirme cihazları, müzik yayını, modern güvenlik sistemleri ve yaklaşık 250 kişiyle hizmet sunduğu temizlik, güvenlik, bakım ve yönetim hizmetleri Akmerkez Alışveriş Merkezi’nin ziyaretçilerine öncelikle çağdaş, huzurlu, rahat ve temiz bir ortam sağlamayı hedeflemektedir. Birbirine ana dolaşım yollarıyla bağlantılı 3 atrium içeren sekiz katlı merkezin dört katını; çarşı, diğer dört katını ise; bin 255 araç kapasiteli kapalı otopark oluşturmaktadır. Yapı içinde bulunan ikisi panoramik, diğerleri ise yayalara ve servise açık 28 adet asansör ile 45 adet yürüyen merdiven, tüm merkezin yorulmadan ve zaman kaybetmeden gezilebilmesini sağlamaktadır.

Hem Avrupa’nın hem Dünyanın En İyi Alışveriş Merkezi ödüllerini alarak bir ilki gerçekleştiren Akmerkez, çağdaş tasarımı ve üstün hizmet anlayışıyla diğer alışveriş merkezleri için örnek model oluşturmaktadır.

Alışveriş merkezinin çok ötesinde bir yaşam merkezi…

Düzenli olarak yaptığı müşteri araştırmalarıyla mağaza karmasını sürekli yenileyen ve mağaza kiralama oranında uzun yıllar yüzde 100’lük bir başarıya sahip olan Akmerkez, hafta içi 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaretçilerine seçkin yerli ve yabancı markaları aynı çatı altında sunmaktadır. Düzenlediği kültürel ve sanatsal etkinliklerle alışveriş merkezinin ötesinde bir yaşam alanı yaratmaktadır. Tüm bunların yanında geleceğe yatırım yapma ilkesiyle imza attığı sosyal sorumluluk faaliyetleri, Akmerkez’i topluma değer katan önemli bir marka haline getirmiştir.

Yenilikçi yönetim anlayışıyla “dünyanın en iyi alışveriş merkezi olma” hedefine ulaşan Akmerkez, uluslararası alandaki değişimleri ve sektör ihtiyaçlarını yakından takip ederek öncü faaliyetleriyle liderliğini sürdürmektedir.

Akmerkez, ziyaretçilerinin hayatını kolaylaştırma odaklı dijital çözümlerine bir yenisini ekleyerek Akmerkez Mobil Uygulamasını başlattı. Uygulama, bir dizi dijital çözüm sunarak, vale hizmetinden otopark ödemelerine, etkinlik hatırlatmalarından özel fırsatlara kadar birçok özelliği içermektedir.

Akmerkez, alışverişi keyifli bir deneyime dönüştürme amacıyla kendisini sürekli yenilemektedir. Bu yenilik anlayışı, sadece insanları değil, dört ayaklı dostlarımızı da kapsamaktadır. Hayvansever ziyaretçiler, özel evcil hayvan puseti hizmeti ile konforlu ve hijyenik bir alışveriş deneyimi yaşamaktadır.  

Akmerkez: Sürdürülebilir Yaşamın İnovatif Noktası

Akmerkez, sadece alışverişin ötesinde bir deneyim sunmakla kalmayıp aynı zamanda sürdürülebilirlik alanında da öncü bir rol üstlenmektedir. Akmerkez, çeşitli projeler, iş birlikleri ve araştırmalarla sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdünü ortaya koyuyor ve bu alandaki öncülüğünü sürdürmektedir.

Bu vizyonun bir parçası olarak, Akmerkez 2017 yılında yaklaşık 750 metrekarelik bir alanda başlattığı “Terasta Tarım” projesi ile kimyasal kullanmadan kentte tarım yapmanın mümkün olduğunu göstermektedir.

Sürdürülebilir enerji kullanımına odaklanan Akmerkez, Hollanda merkezli International Renewable Energy Certificate Standard (IRECS) tarafından verilen I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nı almaya hak kazanmıştır. Bu sertifika ile Akmerkez, 2022 yılında kullanmayı planladığı 6000 MWh elektrik enerjisini DORA3 isimli jeotermal enerji santralinden sağlayarak, elektrik enerjisi kaynaklı karbon salınımını sıfıra indirmeyi hedeflemektedir.

Akmerkez, BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) değerlendirmesi sonucunda, çeşitli kriterlere göre yapılan denetimler sonucunda mükemmeliyet seviyesine denk gelen BREEAM Sertifikası’na layık görülmüştür. Bu değerlendirme, Akmerkez’in yapısal performansı ve bina yönetimi alanındaki üstün başarısını belgelemiştir.

Akmerkez, sadece alışverişin değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik alanındaki liderliği ve öncülüğüyle de dikkat çeken bir yaşam merkezi olarak öne çıkmaktadır.

30 yıla onlarca ödül sığdırdı

Açılışından bu yana uluslararası birçok seçkin platformda saygın ödüllere layık görülen Akmerkez, 2010 yılında iç mekânda gerçekleştirdiği başarılı yenileme çalışmalarıyla dünyada International Property Awards (Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri) kapsamında düzenlenen Europe&Africa Property Awards 2010’da “Interior Design 5 Star” ödülüne layık görülmüştür. Projenin konsepti, uluslararası üne ve ödüllere sahip “Concept-i Corporate” tasarım firması tarafından hazırlanmıştır.

Dünyaca ünlü tasarımcı Aziz Sarıyer tarafından 2015 yılında yeniden tasarlanan Akmerkez, Nispetiye Caddesi'nde farklı bir atmosfer yaratmıştır. Aynı yıl uluslararası alanda kazandığı 13 saygın ödülle birlikte “Üçgen Teras” projesini hayata geçirmiştir. Ardından, 2016 yılında toplamda 18 uluslararası seçkin ödülün sahibi olmuştur.

2018 yılında Akmerkez, aldığı dokuz ödülün yanı sıra dünyada ve Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Instagram etkileşimlerinin gerçek para yerine geçtiği bir mağaza oluşturarak sektörde bir ilke imza atmıştır. Ardından, 2019 yılında online bir bağış platformunun dünyada ilk defa bir alışveriş merkezi içinde gerçek mağazaya dönüştüğü “Givin Yard Sale Store” projesi ile uluslararası alanda 8 seçkin ödül kazanmıştır.  

Alışveriş merkezinin çok ötesinde bir yaşam merkezi…

Düzenli olarak yaptığı müşteri araştırmalarıyla mağaza karmasını sürekli yenileyen ve mağaza kiralama oranında uzun yıllar yüzde 100’lük bir başarıya sahip olan Akmerkez, pandemi nedeniyle haftaiçi 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaretçilerine seçkin yerli ve yabancı markaları aynı çatı altında sunmaktadır. Düzenlediği kültürel ve sanatsal etkinliklerle alışveriş merkezinin ötesinde bir yaşam alanı yaratmaktadır. Tüm bunların yanında geleceğe yatırım yapma ilkesiyle imza attığı sosyal sorumluluk faaliyetleri, Akmerkez’i topluma değer katan önemli bir marka haline getirmiştir.

Yenilikçi yönetim anlayışıyla “dünyanın en iyi alışveriş merkezi olma” hedefine ulaşan Akmerkez, uluslararası alandaki değişimleri ve sektör ihtiyaçlarını yakından takip ederek öncü faaliyetleriyle liderliğini sürdürmektedir. Akmerkez, sektörde sergilediği üstün performansla çizdiği başarılı tabloyu gelecek yıllara taşımayı ilke edinmiştir.